Academy of Martial Arts Shotokan
(650) 878-1177

HISTORY
OUR CHIEF INSTRUCTOR
ASSISTANT INSTRUCTORS
OUR HOURS
CALENDAR
2017 KIDS SUMMER CAMP
2017 EVENTS
2017 AMAS & ISKF NW TOURNAMENT RESULTS

March 19, 2017

ISKF NW REGIONAL EVENT

MEN'S BLACKBELT KATA
1st - Jumbo Banaria
2nd - Jay Banaria
3rd - Jeremy Tulawan

WOMEN'S BLACKBELT KATA
1st - Andy Moore
2nd - Christina Hinschberger
3rd - Anmichaelle Yabut

MEN'S BLACKBELT KUMITE
1st - Jumbo Banaria
2nd - Jay Banaria
3rd - Jeremy Tulawan

WOMEN'S BLACKBELT KUMITE
1st - Andy Moore
2nd - Trish Martyn

KATA EVENTS

6 YRS. OLD & UNDER MIXED BOYS & GIRLS
1st - Luke De Luna - AMAS
2nd - Adrian Ramos - AMAS
3rd - Noah Raroque - Shockness Shotokan

7-8-9 YRS. OLD BOYS BEGINNER
1st - Isaiah Varko - Karate US
2nd - Adam Maldonado, Jr. - IKF Sacramento
3rd - Anthony Sauer - Larkin's Bukido

7-8-9 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Patrick Walsh - Edwards Karate School
2nd - Leonardo Ramirez - Fremont Shotokan Karate
3rd - Myron Millena - Family Martial Arts of America

7-8-9 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Javon Ott - IKF Sacramento
2nd - Julian Rodriguez - AMAS
3rd - Karl Serrano - AMAS

7-8-9 YRS. OLD GIRLS BEGINNER
1st - Kallisti Kimpouri - Silicon Valley Karate
2nd - Rebecca Buyanjargal - Alameda Shotokan Karate
3rd - Aomi Hasegawa - Yushin-juku Karate

7-8-9 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Sara Noguera - AMAS
2nd - Emmy Gotshall - Petaluma Karate Club
3rd - Victoria Clavel - Silicon Valley Karate

7-8-9 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Alyssa Dear - AMAS
2nd - Mika Binger - Tokon Martial Arts
3rd - Ananya Sharma - CCIKA

10-11 YRS. OLD BOYS BEGINNER
1st - Bobbie Yeabsera - Larkin's Bukido
2nd - Keilan Sledge - Larkin's Bukido
3rd - Jaydan Aguada - AMAS

10-11 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Jaden Ott - IKF Sacramento
2nd - Gavin Morrison - ASK Napa
3rd - Waynstan Aung - AMAS

10-11 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Kevin Deloso - IKF Sacramento
2nd - Orlando Bueno - AMAS
3rd - Ariel Shahar - Traditional Shotokan Karate School

10-11 YRS. OLD GIRLS BEGINNER
1st - Lenna Suminski - Karate US
2nd - Haylen Ko - AMAS
3rd - Naomi Yap - AMAS

10-11 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Ana Voicu - IKF Sacramento
2nd - Ava Maneja - AMAS
3rd - Lauren Tran - AMAS

10-11 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Lauren Tong - AMAS
2nd - Seraphine Wingwood - IKF Sacramento
3rd - Macey Yambao - AMAS

12-13 YRS. OLD BOYS BEGINNER
1st - Jefferson Perez - Larkin's Bukido
2nd - Jonathan Chan - SF Seigokan Goju-Ryu Karate
3rd - Andy Chung - SF Seigokan Goju-Ryu Karate

12-13 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Ethan Sanchez - Natomas Karate
2nd - Cristian Sevilla - AMAS

12-13 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Isaac Lara - AMAS
2nd - Kyle San Miguel - Tokon Martial Arts
3rd - Robert Lozada - AMAS

12-13 YRS. OLD GIRLS BEGINNER
1st - Pranika Prasad - CCIKA
2nd - Chris Chan - SF Seigokan Goju-Ryu Karate
3rd - Pri Prasad - CCIKA

12-13 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Shelby Burrow - Houraman Dojo
2nd - Alaina Mendoza - AMAS
3rd - Emily Horn - Houraman Dojo

12-13 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Michaela Jones - Karate US
2nd - Jasmine Ohki - Natomas Karate
3rd - Angelina Chiem - Natomas Karate

14-15 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Erkhem Tumentsogt - Alameda Shotokan Karate
2nd - Milos Jankovic - Shotokan Karate Institute
3rd - Ian Pulumbarit - AMAS

14-15 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Adriel Garcia - AMAS
2nd - Adrian Ordonez - Satsuma Dojo
3rd - Aaron Chiem - Natomas Karate

14-15 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Alina Gotishan - GFX Elite Training
2nd - Anjeli Medrano - Tokon Martial Arts

14-15 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Melissa Mangornong - Tokon Martial Arts
2nd - Aminder Wah - Shotokan Karate Institute
3rd - Alaysia Gray - Larkin's Bukido

16-17 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Kelvin Chew - SF Seigokan Goju-Ryu Karate
2nd - Paing Khant - Edwards Karate School

16-17 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Joseph Blinder - AMAS
2nd - Caleb Yabut - AMAS
3rd - Danny Yu - SF Seigokan Goju-Ryu Karate

16-17 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Justine Tupas - AMAS

16-17 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Reana Tulawan - Natomas Karate
2nd - Noelle Salvador - Natomas Karate
3rd - Lily Trouchon - Natomas Karate

18 YRS. OLD & OVER MEN'S BEGINNER
1st - Andrew Tang - San Francisco State University
2nd - Brandon Lam - West Valley Shotokan Karate
3rd - Adna Berryman - Edwards Karate School

18 YRS. OLD & OVER MEN'S INTERMEDIATE
1st - Andrew Montoya - AMAS
2nd - Gavin Doe - San Francisco State University
3rd - Zach Melamed - San Francisco State University

18 YRS. OLD & OVER MEN'S ADVANCED
1st - Miguel Franco - ISKF Santa Monica
2nd - William McCallum - Shotokan Karate Institute
3rd - Thierry Felix - Shockness Shotokan

18 YRS. OLD & OVER WOMEN'S BEGINNER
1st - Ellie Bajadori - Shockness Shotokan
2nd - Laura Hennessy - Yushin-juku Karate

18 YRS. OLD & OVER WOMEN'S INTERMEDIATE
1st - Melody Ayers - Tokon Martial Arts
2nd - Victoria Alvarez - GFX Elite Training
3rd - Sierra Barnes - ASK Napa

18 YRS. OLD & OVER WOMEN'S BLACK BELT
1st - Andy Moore - SFSKC
2nd - Lynn Franco - ISKF Santa Monica
3rd - Aracelli Gonzalez - Dojo USA

35-49 YRS. OLD & OVER MEN'S BEGINNER
1st - Adna Berryman - Edwards Karate School
2nd - Fernando Alonso - Shotokan Karate Institute

35-49 YRS. OLD MEN'S INTERMEDIATE
1st - Ananth Kadambi - Edwards Karate School
2nd - Leo Xie - Sherrods Karate Club
3rd - Richard Ball - Edwards Karate School

35-49 YRS. OLD & OVER MEN'S ADVANCED
1st - Franck Tetreau - Red Barn Dojo
2nd - Vladimyr Dabuche - Venice Karate Club
3rd - Thanh Tran - Tokon Martial Arts

35-49 YRS. OLD & OVER WOMEN'S ADVANCED
1st - Cherie Bulala - Shotokan Karate Institute
2nd - Akiko Tracton - Silicon Valley Shotokan
3rd - April Farnham-Morrison - ASK Napa

50 YRS. OLD & OVER MEN'S BEGINNER
1st - Russ Barnes - ASK Napa

50 YRS. OLD & OVER MEN'S ADVANCED
1st - Greg Suzuki - Shotokan Karate Institute
2nd - Tony Kashani - Red Barn Dojo
3rd - Benjamin Cheyette - Dojo USA

17 & UNDER YOUTH TEAM KATA BEGINNER/INTERMEDIATE
1st - AMAS Samurais (Sara Noguera, Lauren Tran & Alaina Mendoza)
2nd - AMAS Dragons (Naomi Yap, Ava Maneja & Jaydan Aguada)
3rd - Fremont Shotokan Karate (Olivia McCaslin, Annika Gokarn & Aarna Gokarn)

17 & UNDER YOUTH TEAM KATA ADVANCED
1st - Natomas Karate Alpha Team (Lily Trouchon, Noelle Salvador & Reana Tulawan)
2nd - AMAS Warriors (Isaac lara, Robert Lozada & Ronin Borja )
3rd - AMAS Dolphins (Macey Yambao, Lauren Tong & Audrey Borja)

ADULT BLACKBELT TEAM KATA
1st - SHOTOKAN KARATE INSTITUTE (Joseph McCallum, William McCallum & Sam Woodmansee)
2nd - AMAS (Trish Martyn, Anmichaelle Yabut & Andy Moore)

KUMITE EVENTS

6 YRS. OLD & UNDER MIXED BOYS & GIRLS
1st - Kadin Lim- Shockness Shotokan
2nd - Noah Raroque - Shockness Shotokan
3rd - Evan Rodrigues - Hakua-Kai
3rd - Rintaro Hasegawa - Yushin-juku Karate

7-8-9 YRS. OLD BOYS BEGINNER
1st - Adam Maldonado, Jr. - IKF Sacramento
2nd - Nahon Getahun - Larkin's Bukido
3rd - Anthony Sauer - Larkin's Bukido
3rd - Constantine Chen - CCIKA

7-8-9 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Cameron Rodrigues - Hakua-Kai
2nd - Eric De Castro - San Francisco KKA
3rd - Leonardo Ramirez - Fremont Shotokan Karate
3rd - Patrick Walsh - Edwards Karate School

7-8-9 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Javon Ott - IKF Sacramento
2nd - Grant Dulay - CCIKA
3rd - Advik Mishra - CCIKA
3rd - Sanjeth Padmanabban - CCIKA

7-8-9 YRS. OLD GIRLS BEGINNER
1st - Hannah Walsh - Edwards Karate School
2nd - Aomi Hasegawa - Yushin-juku Karate
3rd - Elyssia Chun - SF Seigokan Goju-Ryu Karate

7-8-9 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Charlotte Hong - San Francisco KKA
2nd - Nadia Tran - CCIKA
3rd - Kayla Tu - CCIKA
3rd - Kaylyn Tu - CCIKA

7-8-9 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Hiromi Aramaki - Yushin-juku Karate
2nd - Emiko Binger - Tokon Martial Arts
3rd - Mika Binger - Tokon Martial Arts
3rd - Ananya Sharma CCIKA

10-11 YRS. OLD BOYS BEGINNER
1st - Keilan Sledge - Larkin's Bukido
2nd - Rory Long - Sherrods Karate Club
3rd - Jason lam - San Francisco KKA
3rd - Bobbie Yeabsera - Larkin's Bukido

10-11 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Jaden Ott - IKF Sacramento
2nd - Arjun Kadambi - Edwards Karate School
3rd - Luis Ramirez III - Fremont Shotokan Karate
3rd - Andy De La Cruz - ASK Napa

10-11 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Kevin Deloso - IKF Sacramento
2nd - Ariel Shahar - Traditional Shotokan Karate School
3rd - Jeremiah Pascual - Edwards Karate School

10-11 YRS. OLD GIRLS BEGINNER
1st - Lenna Suminski - Karate US

10-11 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Arianna Pascual - Edwards Karate School
2nd - Ana Voicu - IKF Sacramento
3rd - Olivia McCaslin Fremont Shotokan Karate
3rd - Wendy De La Cruz - ASK Napa

10-11 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Corey Tran - SF Seigokan Goju-Ryu Karate
2nd - Macey Yambao - AMAS
3rd - Seraphine Wingwood - IKF Sacramento
3rd - Gabby Gotshall - Sherrods Karate Club

12-13 YRS. OLD BOYS BEGINNER
1st - Andy Chung - SF Seigokan Goju-Ryu Karate
2nd - Ivor Long - Sherrods Karate Club
3rd - Jonathan Chan - SF Seigokan Goju-Ryu Karate
3rd - Jefferson Perez - Larkin's Bukido

12-13 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Ethan Sanchez - Natomas Karate
2nd - Joseph McCaslin Fremont Shotokan Karate

12-13 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Robert Lozada - AMAS
2nd - Drew Beaver - Natomas Karate
3rd - Marcus Crawford - IKF Sacramento
3rd - Isaac Lara - AMAS

12-13 YRS. OLD GIRLS BEGINNER
1st - Chris Chan - SF Seigokan Goju-Ryu Karate

12-13 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Catalina Voicu - IKF Sacramento
2nd - Emily Horn - Houraman Dojo
3rd - Emma Streeter - ASK Napa

12-13 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Jasmine Ohki - Natomas Karate
2nd - Molly Trouchon - AMA Sacramento
3rd - Genevieve Donnelly - CCIKA
3rd - Angelina Chiem - Natomas Karate

14-15 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Nathan Powell - Shinkyu Shotokan
2nd - Milos Jankovic - Shotokan Karate Institute

14-15 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Mason Kubiak - FMAA
2nd - Albert Xing - Shotokan Karate Institute
3rd - Tristan Friet - Shotokan Karate Institute
3rd - Raymond Mapa - Dojo USA

14-15 YRS. OLD GIRLS INTERMEDIATE
1st - Alina Gotishan - GFX Elite Training
2nd - Anjeli Medrano - Tokon Martial Arts

14-15 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Melissa Manornong - Tokon Martial Arts
2nd - Alaysia Gray - Larkin's Bukido
3rd - Aminder Wah - Shotokan Karate Institute
3rd - Ema Bajrami - Karate US

16-17 YRS. OLD BOYS INTERMEDIATE
1st - Paing Khant - Edwards Karate School
2nd - Kelvin Chew - SF Seigokan Goju-Ryu Karate

16-17 YRS. OLD BOYS ADVANCED
1st - Joseph Blinder - AMAS
2nd - Branden Powell - Shinkyu Shotokan
3rd - Josh Bessinger - Shotokan Karate Institute
3rd - Caleb Yabut - AMAS

16-17 YRS. OLD GIRLS ADVANCED
1st - Noelle Salvador - Natomas Karate
2nd - Reana Tulawan - Natomas Karate
3rd - Natalie Cheyette - Dojo USA
3rd - Lily Trouchon - Natomas Karate

18 YRS. OLD & OVER MEN'S BEGINNER
1st - Cyrus Azari - Red Barn Dojo
2nd - Brandon Lam - West Valley Shotokan Karate
3rd - Adna Berryman - Edwards Karate School
3rd - Andrew Tang - San Francisco State University

18 YRS. OLD & OVER MEN'S INTERMEDIATE
1st - Arshad Muhammad - Larkin's Bukido
2nd - Zachary Melamed - San Francisco State University
3rd - Gavin Doe - San Francisco State University

18 YRS. OLD & OVER MEN'S BROWNBELT
1st - Maxence Charnicre - Shockness Shotokan
2nd - Abe Chen - CCIKA

18 YRS. OLD & OVER MEN'S BLACKBELT
1st - Theirry Felix - Shockness Shotokan
2nd - Hector Perales - Shockness Shotokan
3rd - Josseph McCallum - Shotokan Karate Institute
3rd - Francis Bugarin - Shotokan Karate Institute

18 YRS. OLD & OVER WOMEN'S BEGINNER
1st - Ellie Bahadori - Shockness Shotokan
2nd - Laura Hennesy - Yushin-juku Karate

18 YRS. OLD & OVER WOMEN'S INTERMEDIATE
1st - Melody Ayers - Tokon Martial Arts
2nd - Vicgoria Alvarrez - GFX Elite Training
3rd - Sierra Barnes - ASK Napa

18 YRS. OLD & OVER WOMEN'S BLACKBELT
1st - Andy Moore - SFSKC
2nd - Jessie O'Brien - ISKF Santa Monica
3rd - Sara Haubenstricker - Petaluma Karate Club
3rd - Isabella Campise - ISKF Santa Monica

35 YRS. OLD & OVER MEN'S ADVANCED
1st - Franck Tetreau - Red Barn Dojo
2nd - Gene Dumpit, Jr. - Tokon Martial Arts
3rd - Michael Gilliam - Tokon Martial Arts
3rd - Thanh Tranh - Tokon Martial Arts

35 YRS. OLD & OVER WOMEN'S ADVANCED
1st - Cherie Bulala - Shotokan Karate Institute
2nd - Akiko Tracton - Silicon Valley Shotokan Karate
3rd - Nicole Morton - ASK Napa
3rd - April Farnham-Morrison - ASK Napa

50 YRS. OLD & OVER MEN'S ADVANCED
1st - Greg Suzuki - Shotokan Karate Institute
2nd - Kevin Little - Shotokan Karate Academy
3rd - Tony Kashani - Red Barn Dojo
3rd - Benjamin Cheyette - Dojo USA

MEN'S ADVANCED TEAM KUMITE
1st - Shockness Shotokan
2nd - Shotokan Karate Institute

www.MartialArtSites.com